Delicious Milk Substitutes for Vegetarian & Vegan Cuisine

Plant-based milks are tasty in their own right, have you tried one yet?

Plant-based milk has a lot to offer - in addition to naturally nutty or sweet flavours, plant-based milk is low in fat, rich in nutrients and can be lower in calories than classic cow's milk. Whether you are creating tasty vegan desserts or looking to lower your milk intake, try an oat, coconut, rice or almond milk alternative milk!

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Milk Substitute: 1 - 30 of 83 items

Alnatura Organic Barista Pea Drink

Alnatura Organic Barista Pea Drink, 1 l

  • For frothing & mixing
  • Without added sugar*
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 1,70 € 1,89 (€ 1,70 / l)

Delivery by October 07

THIS IS NOT M*LK - Plant-Based, Whole 3.5% Fat

alpro THIS IS NOT M*LK -​ Plant-​Based, Whole 3.5% Fat, 1 l

  • Made with oats
  • No added sugar
  • For coffee, baking and more
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

alpro Growing Kids Oat Drink

alpro Growing Kids Oat Drink, 1 l

  • For 3 years & up
  • Source of calcium
  • Naturally low in fat
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

BIO PRIMO Organic Soy Drink

BIO PRIMO Organic Soy Drink, Original (1 l)

  • Mild taste
  • Vegan, lactose- & gluten-free
  • 100% organic cultivation from Italy
€ 1,52 € 1,69 (€ 1,52 / l)

Delivery by October 07

alpro Barista - Coconut

alpro Barista -​ Coconut, 1 l

  • 100% plant-based
  • A delicious source of protein
  • Froths easily
€ 3,14 € 3,49 (€ 3,14 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Soy Drink, Natural

Alnatura Organic Soy Drink, Natural, 1 l

  • Without added sugar*
  • Recipe with only two ingredients
  • Free from gluten & lactose
€ 1,79 € 1,99 (€ 1,79 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Coconut Milk

Alnatura Organic Coconut Milk, 400 ml

  • High coconut content
  • Without stabilisers
  • For exotic dishes
€ 2,15 € 2,39 (€ 5,38 / l)

Delivery by October 07

alpro Plant Protein Drink - Natural

alpro Plant Protein Drink -​ Natural, 1 l

  • Free from milk & lactose
  • Gluten-free & plant-based
  • Rich in fibre
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

alpro No Sugar - Almond Drink

alpro No Sugar -​ Almond Drink, 1 l

  • A vegan alternative to milk
  • Gently roasted almonds
  • Without preservative substances
€ 3,14 € 3,49 (€ 3,14 / l)

Delivery by October 07

alpro Soy Drink - Vanilla

alpro Soy Drink -​ Vanilla, 1 l

  • Gluten-free
  • Lactose-free
  • With vitamin B12
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

BIO PRIMO Organic Oat Drink

BIO PRIMO Organic Oat Drink, Original (1 l)

  • Mild and sweet with very little taste of its own
  • Refines coffee, smoothies, cocoa
  • Also for cooking
€ 1,70 € 1,89 (€ 1,70 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Cashew Drink, Unsweetened

Alnatura Organic Cashew Drink, Unsweetened, 1 l

  • Without sugar*
  • With the flavour of cashew nuts
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 3,59 € 3,99 (€ 3,59 / l)

Delivery by October 07

Rapunzel Organic Coconut Milk

Rapunzel Organic Coconut Milk, 400 ml

  • 67% coconut & water
  • Without emulsifiers & stabilisers
  • For desserts, soups, curries & more
€ 2,42 € 2,69 (€ 6,05 / l)

Delivery by October 07

BIO PRIMO Organic Rice Drink

BIO PRIMO Organic Rice Drink, Original (1 l)

  • Slightly sweet taste
  • Vegan, free from lactose & gluten
  • No added sugar
€ 1,61 € 1,79 (€ 1,61 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Oat Drink Barista with Soy

Alnatura Organic Oat Drink Barista with Soy, 1 l

  • Mild sweet taste & full-bodied
  • For frothing & thickening
  • Without added sugar*, lactose & milk protein
€ 1,79 € 1,99 (€ 1,79 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Oat Almond Drink, Natural

Alnatura Organic Oat Almond Drink, Natural, 1 l

  • Naturally sweet & slightly nutty
  • For coffee, muesli & more
  • No added sugar, vegan and lactose-free
€ 2,15 € 2,39 (€ 2,15 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Hazelnut Drink

Alnatura Organic Hazelnut Drink, 1 l

  • Tastes like hazelnut nougat
  • Contains 5% organic hazelnuts
  • Free from lactose, milk protein & gluten
€ 3,50 € 3,89 (€ 3,50 / l)

Delivery by October 07

OATLY Oat Drink Barista Edition

OATLY Oat Drink Barista Edition, 1 l

  • Froths up like real milk
  • Great with any style of coffee
  • No separation, no soy, no compromise
€ 3,20 € 3,59 (€ 3,20 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Oat Drink, Vanilla

Alnatura Organic Oat Drink, Vanilla, 1 l

  • Mild flavour
  • Versatile in use
  • Without lactose & added sugar*
€ 1,88 € 2,09 (€ 1,88 / l)

Delivery by October 07

alpro Roasted Almond Drink

alpro Roasted Almond Drink, 1 l

  • 100% plant-based
  • Low-fat recipe
  • With vitamin D
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

bioasia Organic Creamed Coconut, Block

bioasia Organic Creamed Coconut, Block, 200 g

  • 100% coconut
  • Intense taste
  • Slicable & versatile
€ 2,46 € 2,79 (€ 12,30 / kg)

Delivery by October 07

bioasia Organic Coconut Milk

bioasia Organic Coconut Milk, 160 ml

  • Slightly nutty taste
  • Wonderfully creamy
  • Free from lactose & gluten
€ 1,53 € 1,79 (€ 9,56 / l)

Delivery by October 07

alpro Cuisine Light Soy Cooking Cream

alpro Cuisine Light Soy Cooking Cream, 250 ml

  • Lactose-free
  • Delicious taste
  • Non-GMO soybeans
€ 1,43 € 1,59 (€ 5,72 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Coco Drink, Natural

Alnatura Organic Coco Drink, Natural, 750 ml

  • 100% coconut juice
  • Without any additives
  • Mild & slightly sweet in taste
€ 3,50 € 3,89 (€ 4,67 / l)

Delivery by October 07

OATLY Organic Oat Drink Original

OATLY Organic Oat Drink Original, 6 x 1 L

  • Few ingredients, 100% organic
  • No milk, no additives
  • Ideal for cooking & breakfast
€ 14,99 € 16,74 (€ 2,50 / l)

Delivery by October 07

Alnatura Organic Oat Drink, Natural

Alnatura Organic Oat Drink, Natural, 1 l

  • Without added sugar*
  • Naturally sweet
  • Lactose-free & low-fat
€ 1,79 € 1,99 (€ 1,79 / l)

Delivery by October 07

alpro No Sugar Coconut Drink

alpro No Sugar Coconut Drink, 1 l

  • 0 g sugar
  • No sweeteners
  • 100% plant-based
€ 3,14 € 3,49 (€ 3,14 / l)

Delivery by October 07

alpro Barista - Oats

alpro Barista -​ Oats, 1 l

  • 100% plant-based
  • No added sugar
  • Contains vitamins D & B12
€ 2,60 € 2,89 (€ 2,60 / l)

Delivery by October 07

alpro Original Soy Drink

alpro Original Soy Drink, 1 l

  • Free from gluten & lactose
  • With vitamins B2, B12 & D
  • Low in saturated fat
€ 2,33 € 2,59 (€ 2,33 / l)

Delivery by October 07

alpro Cuisine Soy Cooking Cream

alpro Cuisine Soy Cooking Cream, 250 ml

  • Lactose-free cooking ingredient
  • Also suitable for baking
  • Made from non-GMO soybeans
€ 1,43 € 1,59 (€ 5,72 / l)

Delivery by October 07