Staud's - Delicacies for a Festive Easter Meal

Filter & sort

Price Brands
Filter

Staud's Easter Delicacies: 1 - 30 of 35 items

STAUD’S Sweet & Sour Garlic

STAUD’S Sweet & Sour Garlic, 228 ml

  • Pleasantly mild
  • Perfect for cold cut platters
  • Made with the best ingredients
€ 5,09 (€ 39,15 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles

STAUD’S "Wiener Art" Viennese Salted Pickles, 580 ml

  • Viennese style
  • Lacto-fermented
  • Delicately seasoned
€ 5,49 (€ 17,71 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles

STAUD’S Piccolo Sweet & Sour Pickles, 580 ml

  • Gorgeously crunchy
  • Sweet and sour
  • Fine speciality
€ 5,49 (€ 18,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Beetroot Salad

STAUD’S Beetroot Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • Delicately spiced
  • Made from a traditional recipe
€ 3,69 (€ 11,18 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad

STAUD’S Colourful Sweet & Sour Cabbage Salad, 580 ml

  • Made from the best ingredients
  • With peppers and cucumbers
  • Traditional recipe
€ 3,69 (€ 12,72 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Cocktail Asparagus

STAUD’S Cocktail Asparagus, 314 ml

  • A crunchy side dish for every season
  • Sweet and sour
  • Delicious and flavourful
€ 6,79 (€ 37,72 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pineapple Compote

STAUD’S Pineapple Compote, 310 g

  • Exotic, fruity taste
  • Suitable for fruit salads & more
  • Enjoy with pancakes, rice pudding etc.
€ 5,99 (€ 37,44 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers

STAUD’S Mild Sweet & Sour Peppers, 580 ml

  • 100% from Austria
  • Mild flavour
  • Versatile
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sour Cherry Compote

STAUD’S Sour Cherry Compote, 290 g

  • Made with sour cherries
  • Sweetened with sugar
  • Delicious with rice pudding
€ 5,99 (€ 33,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces

STAUD’S Sauerkraut with Apple Pieces, 580 ml

  • Delicious served raw or cooked
  • Viennese style
  • Delicately seasoned
€ 3,99 (€ 8,31 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sour Cherries with Chocolate Jam

STAUD’S Sour Cherries with Chocolate Jam, 130 g

  • From the best provinces in Europe
  • Sweet and sour flavour
€ 4,09 (€ 31,46 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms

STAUD’S Sweet & Sour Mushrooms, 314 ml

  • Classic Viennese spices
  • Irresistible taste
  • Versatile
€ 5,49 (€ 32,29 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables

STAUD’S Pickled Mixed Vegetables, 314 ml

  • Colourful vegetables in a glass jar
  • A great mix
  • With balanced seasoning
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad

STAUD’S Sweet & Sour Salsify Salad, 314 ml

  • Made with selected ingredients
  • Pleasantly sour
  • Delicately spiced
€ 5,09 (€ 28,28 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers

STAUD’S Early Autumn Mild Peppers, 580 ml

  • With selected ingredients
  • Mild flavour
  • For foodies
€ 6,09 (€ 26,48 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles

STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles, 580 ml

  • Based on a traditional recipe
  • Made with the best ingredients
  • Delicious garnishes
€ 3,99 (€ 13,30 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers

STAUD’S Sweet & Sour Spicy Hot Peppers, 580 ml

  • Selected ingredients
  • 100% from Austria
€ 5,49 (€ 23,87 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickles

STAUD’S Pickles, 314 ml

  • For snacking and cooking
  • Slightly sour taste
  • Made with the best ingredients
€ 3,69 (€ 23,06 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Very Spicy Sweet & Sour Hot Peppers

STAUD’S Very Spicy Sweet & Sour Hot Peppers, 228 ml

  • Made with the best ingredients
  • Traditionally made
  • Very spicy
€ 5,09 (€ 50,90 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Coffee with Chocolate Spread

STAUD’S Coffee with Chocolate Spread, 130 g

  • Made with highland Arabica & Robusta beans
  • With delicious FELCHLIN couverture
  • Irresistibly delicious
€ 4,09 (€ 31,46 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Silver Sweet and Sour Onions

STAUD’S Silver Sweet and Sour Onions, 314 ml

  • Pickled delicacy
  • Selected ingredients
  • Perfect for cold cut platters
€ 3,99 (€ 22,17 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Green Asparagus Salad

STAUD’S Green Asparagus Salad, 300 g

  • In distilled vinegar
  • Perfect as a side dish
  • Well-rounded taste
€ 6,79 (€ 39,94 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Pickled Cucumbers, Sweet & Sour

STAUD’S Pickled Cucumbers, Sweet & Sour, 560 g

  • A classic addition to an appetiser platter
  • With spices & herbs
  • Pickled in distilled vinegar
€ 5,99 (€ 19,97 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Banana with Chocolate Jam

STAUD’S Banana with Chocolate Jam, 130 g

  • Made with fruity, organic bananas from South America
  • With elegant Gran Cru couverture
€ 4,09 (€ 31,46 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Raspberry with Chocolate Jam

STAUD’S Raspberry with Chocolate Jam, 130 g

  • Ideal for delicious desserts
  • Flavoured with FELCHLIN Gran Cur couverture
€ 4,09 (€ 31,46 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Wild Cranberry Compote

STAUD’S Wild Cranberry Compote, 330 g

  • Ideal with beef
  • Balanced taste
  • With lemon juice concentrate
€ 7,29 (€ 22,09 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Raspberry Compote

STAUD’S Raspberry Compote, 310 g

  • Intense raspberry taste
  • Sweetened with sugar
  • Enjoy with rice pudding, pancakes & more
€ 7,99 (€ 49,94 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Candied Ginger

STAUD’S Candied Ginger, 140 g

  • Energy-boosting snack
  • Sweet, spicy & delicious
  • Free from additives
€ 7,29 (€ 52,07 / kg)

Delivery by October 06

STAUD’S Young Pickled Onions, Mildly Spicy

STAUD’S Young Pickled Onions, Mildly Spicy, 540 g

  • Pickled in spirit vinegar
  • Refined with spices
  • Delicious, mildly spicy taste
€ 5,99 (€ 19,32 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

STAUD’S Old Austrian Rum Pot

STAUD’S Old Austrian Rum Pot, 560 g

  • Mixed fruits in alcohol
  • Aromatic Jamaican Rum
  • Ideal with desserts
€ 18,39 (€ 32,84 / kg)

Delivery by October 06